FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

Teatr GroteskaStowarzyszenie Sezony Teatralne
PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Organizatorzy

 

                                                 

 

 

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. W tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia. Teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów – reżyserów, inscenizatorów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce.

Od początku wizję plastyczną teatru współtworzyli znakomici plastycy m.in. Kazimierz Mikulski, Jerzy Skarżyński, Lidia Minticz, Ali Bunsch. Repertuar teatru kierowany był do dzieci, ale także – jako scena nowych form teatru maski i aktora – do dorosłej publiczności. Do wybitnych realizacji Groteski Jaremów należy zaliczyć m.in. inscenizacje utworów: Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza, Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego, Bertolda Brechta, Alfreda Jarrego. Za kolejnej dyrekcji Fredy Leniewicz do teatru zawitał klasyczny repertuar dziecięcy. Za dyrekcji Jana Polewki – znamienitego plastyka i inscenizatora
– w Grotesce pojawiły się m.in. inspiracje orientem, komedią dell’arte, malarstwem hiszpańskim.

Od 1988 roku dyrektorem teatru jest Adolf Weltschek – z wykształcenia reżyser i filolog. Jego myślenie o teatrze daleko wykracza poza pudełko sceny. Swoje przedstawienia Groteska kieruje do widza wielopokoleniowego. Spektakle dla dzieci i młodzieży odznaczają się nie tylko ciekawą tematyką, ale także wykorzystaniem wielu form teatralnej ekspresji: lalki o zróżnicowanych technikach animacji, maski, kostiumy. Prężnie działa także Scena dla dorosłych, na której wystawiane są utwory m.in. Sofoklesa, Woltera, Michaiła Bułhakowa – scena będąca dowodem na to, że wielki repertuar w teatrze formy zyskuje na sile. Teatr Groteska jest, niezmiennie poszukującym nowych środków wyrazu artystycznego, teatrem plastycznym, operującym formą, barwą, materią, ruchem. Groteska to teatr wizualny, dążący do przełamywania barier językowych.

Z teatrem współpracuje obecnie wielu znakomitych reżyserów, scenografów i kompozytorów z Polski i zagranicy. Groteska cieszy się dużym zainteresowaniem i frekwencją widzów. Teatr gra rocznie około 450 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy widzów. Wyrazem uznania są także nagrody zdobywane na teatralnych festiwalach.

Dynamicznie działa także Scena Of Groteska, na której występują artyści kabaretu i estrady. Rok rocznie w lutym teatr jest organizatorem, cieszącego się wielką popularnością, spektaklu Reality Shopka Szoł z udziałem znanych polityków, a każdego czerwca organizuje adresowane do masowej publiczności, niezwykle spektakularne widowisko plenerowe Wielka Parada Smoków – ogląda je około 60 tysięcy widzów. Teatr prowadzi również szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i nauczycieli (m.in. liczne warsztaty i konkursy teatralne), chętnie włącza się w szereg prowadzonych w przestrzeni miejskiej akcji teatralnych. Groteska organizuje także projekty o charakterze międzynarodowym – festiwale i seminaria tematyczne, które mają ukazać teatr lalkowy w szerszym kontekście kulturowym. Dużym sukcesem cieszył się I Festiwal Cieni (maj 2009). Obecnie trwają przygotowania do organizowanego wraz ze Stowarzyszeniem Sezony Teatralne festiwalu: Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy (listopad 2010), podczas którego zaprezentują się światowej sławy teatry plastyczne.

Dzięki swej wszechstronnej działalności Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w pełni zasługuje na miano nowoczesnego ośrodka teatralnego.

 


 

Stowarzyszenie Sezony Teatralne

 

Stowarzyszenie Sezony Teatralne powstało w 2001 roku i skupiło wokół siebie ludzi kultury, sztuki i nauki, którzy postawili sobie za główny cel stworzenie pod Wawelem festiwali teatralnych (ogólnopolskich i międzynarodowych) o oryginalnej formule.

Stowarzyszenie jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEDYKACJE. Każda edycja spotkania dedykowana jest co roku jednemu autorowi lub ważnemu zjawisku w historii teatru, prezentując najgłośniejsze spektakle teatru europejskiego. Innym, godnym polecenia cyklem festiwali są DRAMATY NARODÓW, poświęcone prezentacji scenicznej sztuk przynależących do tzw. dramatu narodowego, decydującego o swoistości kultury teatralnej danego kraju. Idea festiwalu wynika z jednej strony z potrzeby podkreślania i utrwalania rodzimych wartości kulturowych, z drugiej poznawania niepowtarzalnych walorów innych kultur w dobie integracji europejskiej.

Statut Stowarzyszenia Sezony Teatralne przewiduje także wspieranie inicjatyw związanych z animacją i rozwojem twórczości teatralnej i baletowej, muzycznej, audiowizualnej, estradowej, plastycznej, literackiej i wydawniczej, poprzez organizację koncertów, wystaw, festiwali, przeglądów twórczości, fundowanie stypendiów, prowadzenie szkoleń i udzielanie konsultacji.

 


Kup Bilety
 

Szukaj

 
 

Polecamy

 
 

Projekt realizowany
ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków

 

 

Projekt realizowany
 

Sponsorzy i Partnerzy

 

Sponsorzy i Partnerzy
 

Patroni medialni

 

Patroni medialni

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków