FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

Teatr GroteskaStowarzyszenie Sezony Teatralne
PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Aktualności

Sukces pierwszej edycji Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Dodano: wtorek, 22 listopad 2010


Sukces pierwszej edycji  Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Blisko 5 tysięcy widzów obejrzało prezentacje Festiwalu Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy
 W dniach 13-20 listopada 2010 r. w Krakowie odbywał się – nowatorski w swej formule – Festiwal dedykowany teatrowi formy. Gościliśmy teatry z Belgii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski. Przez 8 festiwalowych wieczorów miłośnicy teatru plastycznego obejrzeli 21 prezentacji (w sumie 10 różnorodnych produkcji) w wykonaniu światowej sławy twórców teatru plastycznego. Do Krakowa przyjechały spektakle malownicze, widowiskowe, nagradzane na renomowanych festiwalach. Większość zaproszonych przedstawień było prapremierowymi pokazami na polskich scenach.

Festiwalowe prezentacje oglądaliśmy na scenach teatralnych, a także w przestrzeniach postindustrialnych: Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska; Teatr Ludowy; Nowohuckie Centrum Kultury; Studio S3 Ośrodek Telewizji Kraków; Klub Fabryka w dawnej Fabryce Miraculum.

Program wydarzenia charakteryzowała duża różnorodność gatunkowa, tematyczna i formalna. Zaprezentowaliśmy teatr maski, operę, teatr tańca i ruchu, teatr lalek, cyrk, happeningi, akcje i instalacje plastyczne. Obok siebie wystąpiły teatry posługujące się klasycznym językiem wyrazu, a także teatry eksperymentalne. W bogatym programie zdarzenia każdy teatroman bez wątpienia znalazł coś dla siebie.

Teatr szeroko pojętej metafory, teatr wolności interpretacyjnej zyskał w Krakowie wielu zwolenników. W teatrze formy to widz na równi z artystą jest twórcą przedstawienia. Organizatorzy imprezy postawili na teatr nieograniczonej myśli dla wolnych ludzi, stroniący od wszechobecnej we współczesnym teatrze dramatycznym doraźnej publicystyki i ideologii. Dlatego w festiwalowych prezentacjach to nie słowo odgrywało dominującą rolę. Zaproszeni do Krakowa artyści wybrali obraz, dźwięk, ruch ciała, animację form, kompozycję, kolor, światło, rytm…, czyli „materię primę” teatru.

Festiwal, zyskał szeroki, pozytywny oddźwięk medialny w Polsce i na świecie. Towarzyszyło nam blisko 5 tysięcy rozentuzjazmowanych widzów, którzy wyrazili swoje uznanie, honorując artystów owacjami na stojąco.
Ufamy, że Festiwal Formy 2010 zyskał swoich miłośników i że będą nam Państwo towarzyszyć w trakcie kolejnych edycji wydarzenia. Zapraszamy!

 

 powrót »

Kup Bilety
 

Szukaj

 
 

Polecamy

 
 

Projekt realizowany
ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków

 

 

Projekt realizowany
 

Sponsorzy i Partnerzy

 

Sponsorzy i Partnerzy
 

Patroni medialni

 

Patroni medialni

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków