FORMA

Miedzynarodowy festiwal teatru formy

Teatr GroteskaStowarzyszenie Sezony Teatralne
PREZYDENT KRAKOWA PROF. JACEK MAJCHROWSKI ZAPRASZA

Aktualności

DEDYKACJE. MATERIA PRIMA.
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRU FORMY
Kraków, 13-20 listopada 2010


Festiwal dedykowany teatrowi formy jest kontynuacją tradycji polskiego teatru plastycznego twórców takich jak Tadeusz Kantor czy Józef Szajna... 

„Teatr plastyczny to rodzaj teatru i inscenizacji oparty w dużej mierze na sztukach plastycznych. Widowiska teatru plastycznego składają się z obrazów o wyszukanej formie, których zestawienie w większym stopniu niż tekst tworzy działania sceniczne. Cechą znaczącą teatru plastycznego jest możliwość, dzięki obrazom, bezpośredniego odwołania się do podświadomości zarówno twórcy jak i widzów.” / za: Patrice Pavis, „Słownik terminów teatralnych”/ 

Podczas Festiwalu wystąpią światowej sławy teatry; artyści, którzy zamiast słowa wybrali język plastycznych środków ekspresji: obraz, dźwięk, ruch ciała, animację form, kompozycję, kolor, światło, rytm... Swoje idee realizują poprzez różnorodne i często przenikające się gatunki teatralne: teatr maski, teatr lalek, operę, teatr tańca i ruchu, happening, akcje i instalacje plastyczne, działania cyrkowe. To teatr poetycki, a przy tym niesłychanie dynamiczny.

Będą Państwo uczestniczyć w teatralnym wydarzeniu, stroniącym od wszechobecnej we współczesnym teatrze dramatycznym doraźnej publicystyki i ideologii. W jej miejsce czekają na Państwa silne przeżycia estetyczne. Zobaczą Państwo teatr autorski i odważny, teatr o zdecydowanej plastyce i wyrazistym światopoglądzie. Ponadczasowe obrazy i tematy kierujemy do współczesnego everymana. To jego wartości, niepokoje, marzenia i pytania wypełnią kolejne festiwalowe wieczory. 

Otwarta struktura przedstawień umożliwi ich swobodną, indywidualną interpretację. Zawarte w scenicznych obrazach znaki i metafory pozwolą wpisać w nie własne przeżycia, emocje i wzruszenia. Wybieramy teatr nieograniczonej myśli dla wolnych ludzi. Festiwalowe prezentacje kierujemy do wrażliwych na piękno odbiorców: młodzieży i widzów dorosłych. 

Spektakle zagoszczą na scenach teatralnych (Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska; Teatr Ludowy; Nowohuckie Centrum Kultury,), a także ożywią przestrzenie postindustrialne (Klub Fabryka w dawnej Fabryce Miraculum). Na miejsce wielu artystycznych wydarzeń wybraliśmy Nową Hutę.

Proponujemy starannie wyselekcjonowane, zjawiskowe produkcje w wykonaniu znaczących teatrów europejskich: z Francji, Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski. Zaprezentujemy 20 przedstawień, 10 zjawiskowych produkcji w wykonaniu wybitnych teatrów europejskich. Większość festiwalowych prezentacji to prapremierowe pokazy na polskich scenach. Niektórzy artyści zagoszczą w Polsce po raz pierwszy. Specjalnie dla Państwa zaprosiliśmy spektakle atrakcyjne, malownicze, widowiskowe, nagradzane na renomowanych festiwalach. Tak przygotowany program Festiwalu umożliwi wyjątkowy charakter teatralnego spotkania. 
Tylko jesienią i tylko w Krakowie gwarantujemy wykwintną kompozycję międzynarodowych produkcji wybitnych twórców teatru plastycznego. 

Groteska … kusi formą. Teatr wolny od ideologii – teatr dla wolnych ludzi!

 

Dyrektor Festiwalu
Adolf Weltschek

Kierownik Programowy Festiwalu
Zuzanna Głowacka

 


 

Szanowni Państwo,                                                                                                 

wspaniałe święto teatru formy, jakim w tej edycji jest festiwal Dedykacje: Materia Prima nie przypadkiem odbywa się w Krakowie. To w tym mieście działali Tadeusz Kantor, Zofia i Władysław Jaremowie, tutaj swoją pracę sceniczną zaczynał Józef Szajna. Artyści ci wprowadzili do teatru nowe spojrzenie na ludzkie ciało i materię nieożywioną. Pokazali jak bogaty może być język przedmiotu.

Zaproszone na festiwal zespoły z całego świata zaprezentują najnowsze osiągnięcia sztuki scenicznej, dla której ramy tradycyjnego teatru repertuarowego są zbyt ciasne. Bogactwo i różnorodność form jest tu ogromna. Teatr lalki, maski, animacji i tańca, performance, happening i instalacja stanowią artystyczny kosmos, którego zasadą jest kontakt człowieka z ową materią pierwotną, do której odwołuje się tytuł festiwalu.

Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na to ważne międzynarodowe wydarzenie. Jestem przekonany, że uniwersalny język teatru formy poruszy zarówno widzów poszukujących artystycznej rozrywki, jak i najbardziej wymagających teatromanów. Życzę Państwu prawdziwie niezapomnianych przeżyć.


Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


 

Szanowni Państwo,                                                                                                 
Od kilku lat bujne, legendarne już niemal życie artystyczne Krakowa wyraźnie nabiera intensywności. Pojawiają się nowe festiwale muzyczne, literackie i filmowe, rodzą się przedsięwzięcia wpisane w międzynarodową przestrzeń sztuk plastycznych i wizualnych. Cieszę się niezmiernie, że do listy tych wydarzeń dołączy w tym roku Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy; kolejny cenny festiwalowy cykl przyciągający do Krakowa najciekawszych twórców z Europy i świata.

Krakowska scena teatralna – w całym swym bogactwie i różnorodności – zawsze kojarzona była z tym co najlepsze w polskim teatrze. Jak wszystkie inne sceny przeżywała wzloty i upadki, ale niezmiennie pozostawała obszarem wolnego ducha, młodości i twórczych poszukiwań. Nie mam wątpliwości, że dzięki naszemu nowemu festiwalowi obszar ten znaczenie się dziś ożywi.

Wspólnie z Teatrem Lalki, Maski i Aktora Groteska oraz Stowarzyszeniem Sezony Teatralne zapraszam Państwa do udziału w wydarzeniu Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowym Festiwalu Teatru Formy.


Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa 


Kup Bilety
 

Szukaj

 
 

Polecamy

 
 

Projekt realizowany
ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków

 

 

Projekt realizowany
 

Sponsorzy i Partnerzy

 

Sponsorzy i Partnerzy
 

Patroni medialni

 

Patroni medialni

 
Organizator:
Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA, ul. Skarbowa 2, Kraków